Tanju Özcan SÖZCÜ TV’de o sözlerine açıklık getirdi

CHP’de değişimin genel başkandan başlaması gerektiğini defalarca dile getirdiği hatta Ankara’ya kadar yürüdüğünü hatırlatan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP ve Parti Meclisi’nin gençleşmesinin partiye dinamizm kattığını söyledi. CHP’nin Atatürkçü ve Atatürk milliyetçisi olduğunu belirten Özcan. Genel Başkan Özgür Özel’in bunu topluma daha iyi anlatabileceğini ifade etti.

CHP’nin halkın arzu ettiği çizgiye emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayan Özcan, DEM Parti ile yapılması düşünülen ittifak çalışmaları hakkında şöyle konuştu:

* “Belediye başkanlığı siyasi bir makam değil. Burada bir kamu kuruluşu yönetiyorsunuz. Zaten herkese eşit mesafede durmanız lazım. Ben de, Sayın İmamoğlu da bunları başaranlardanız. Hizmet odaklı, kimseyi ayırmadan ve kayırmadan, hak yemeden, israf etmeden her vatandaşın oyuna elbette talibiz. Biz böyle gelip Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını belediyenin tepesine dikeceğiz, Cumhuriyet Halk Partililer ayrı olacak diğerleri ayrı olacak böyle bir anlayışa sahip değiliz.

* Ben de Ekrem bey de 5 yıl boyunca sen AK Partilisin, sen MHP’lisin, sen şu partilisin diye dışlamadık. Herkese eşit hizmet sunmaya çalıştık herkesi kucakladık. Zaten kentlerde böyle olur. Öncelikle başkan adayına güvenmeli insanlar. Herkesle görüşüyorsunuz. Ben seninle görüşmem deme şansınız yok. Partiler arası bu görüşmelerde ne konuşuluyor bilgi sahibi değilim ancak tavanda istediğiniz kadar ittifak yapın bunu tabana yaymak ayrı bir konu. Bazen tavanda iş birliği olmaz ama tabanda bu gerçekleşebilir. Ama adayınız, toplumun bütün kesimlerine hitap edemezse, seçildiği zaman bu insan beni temsil edemez kanaati halkta yaygınlaşırsa tabanda ittifak yapılması mümkün olmaz.”

TÜRKİYE GÖÇMEN SAYISI ARTTI, BOLU’DA DÜŞTÜ

Belediye başkanlığı döneminde sığınmacılara yönelik çeşitli uygular yapan ve bazı kesimlerin tepkisini çeken Başkan Özcan, tekrar seçilmesi halinde uygulamalarına devam edeceğini anlatarak şöyle konuştu:

* “Sığınmacılar ilgili tavrım belli. Ben göreve geldiğimde Bolu merkezde 19 bin geçici sığınmacı vardı. Şimdi bu sayı, Türkiye’de 3-4 katına çıkmasına rağmen Bolu’da yüzde 80’ni gitti. Şu anda 4 binin altına düştü. Aralarında Türk vatandaşı olanlar da olabilir. Çünkü artık Türk vatandaşlığı, utanarak söylüyorum çok kolay satın alınabilen bir vatandaşlık oldu. Önceden konut alınca oluyordu şimdi imarlı arsa bile alsalar vatandaş oluyorlar.

* Dolayısıyla eskiden bakanlar kuruluyla vatandaşlık verilirdi ve resmi gazete yayınlanırdı, şimdi yayınlanmıyor. Ne kadar sığınmacının vatandaş yapıldığını bizim muhalefet olarak öğrenebilme şansımız yok. Düzce’de 12 bin sığınmacı vardı, şu anda 40 bini geçti. Benim bu kararları niye aldığı mı endişelerimin ne olduğunu insanlar biliyor.”

“FİKİR DEĞİŞTİRMEM ÜLKEYE ZARAR VERMİYOR”

Bir TV kanalında yaptığı, “Erdoğan, bir kez daha Cumhurbaşkanı seçilirse 2024 yılında yüzde 100 kazanacağımı bilsem de aday olmayacağım” sözlerinin sosyal medyalarda çokça paylaşılması hakkında konuşan Özcan, konuşmayı genel seçimlerde aday belli olmadan yaptığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

* “O konuşma adaylar belli olmadan önce yapılmış bir konuşmaydı. Bunlar kıvırmak için söylemiyorum. O zamanki ortamda söylenmiş olan sözler. Sonrasında baktım ki, bizlerde buraları bırakıp gidersek Türkiye sadece sarıdan ibaret olacak. Yani AKP’nin renginde. O yüzden tavrımda bir değişiklik oldu, o gün ki düşüncelerim ile bugün ki düşüncelerim değişebilir. Ülkenin şartları değişebiliyor.

* Fikrimden vazgeçmem, değiştirmem Erdoğan Sudi Arabistan’a katil deyip sonra ilişkileri düzeltmek için uğraş veren birine destek verenlerin benim fikir değişikliğinden neden rahatsız oldular merak ediyorum. Benim fikir değişikliğimin bu ülkeye bir maliyeti yok ama sayın Erdoğan’ın fikir değiştirmesinin maliyeti var. Ben, Sayın Erdoğan kadar fikir değiştirmiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x