Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Tüm tarafları müzakere yoluna dönmeye çağırıyorum

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Gazze Şeridi’ne insani yardım gönderilmesi konusunda kararlı olduklarını belirterek, savaşın taraflarına “müzakere yoluna dönmeleri” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Sisi, başkent Kahire’de askeri öğrencilerin mezuniyeti ve 6 Ekim Savaşı’nın 50. yılı münasebetiyle düzenlenen törende konuştu.

Barışa götürmeyen her çatışmanın beyhude olduğunu söyleyen Sisi, “Tüm tarafları akıl ve sağduyuyu üstün tutmaya, üst düzey itidal göstermeye, sivil, kadın ve çocukları intikam döngüsünden uzaklaştırmaya ve müzakere yoluna dönmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Sisi, Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Ülkesinin tüm imkanlarıyla uluslararası ve bölgesel taraflarla koordinasyon içinde, kayıtsız ve şartsız arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu ifade eden Sisi, şunları kaydetti:

“Gerilimin kontrol altına alınması, çatışmaların durdurulması ve Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkının acılarının hafifletilmesi için büyük çaba harcıyoruz ve görüşmelerimiz devam ediyor.”

 

CANLI BLOG

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

Çatışmaların 4. günü | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

Çatışmaların 5. günü | İsrail gece boyunca Gazze’ye bomba yağdırdı; Netanyahu, “Hamas IŞİD’den kötü” dedi

Çatışmaların 6. günü | ABD Dışişleri Bakanı İsrail’e gidiyor; Filistin Cumhurbaşkanı ile de görüşecek

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x