İstanbullu Çocuklara TEGV’den Gaziosmanpaşa’da Yeni Birim

2023 yılında Diyarbakır ve Denizli Öğrenim Birimlerinin yanı sıra deprem bölgesindeki konteyner kentlerde 15 yeni birimin açılışını yapan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) şimdi Gaziosmanpaşa’da. Kuruluşundan bu yana Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip, donanımlı ve nitelikli bireyler yetiştirmek ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için faaliyet gösteren TEGV’in yeni öğrenim birimi 21 Aralık Perşembe günü gerçekleşen törenle İstanbul Gaziosmanpaşa’da açıldı. TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Birimi, yılda ağırlayacağı 1500 çocuğa nitelikli eğitim desteği sunacak.

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla nesillerin çağdaş ve evrensel değerler ile Cumhuriyet’in temel ilkelerine bağlı yetişmesi için Türkiye genelindeki etkinlik noktalarında nitelikli eğitim desteği sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), yeni öğrenim birimi 21 Aralık Perşembe günü düzenlenen törenle İstanbul Gaziosmanpaşa’da açıldı. 180 metrekare kapalı alana sahip olan TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Birimi, yılda 1500 öğrenciyi ağırlayacak. TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Biriminde, Okuma Adası, etkinlik odası, Umuda Pedal Derneği’nin  sponsorluğuyla hazırlanan Tasarım ve Beceri Atölyesi ve Arup Mühendislik’in sponsorluğuyla hazırlanan Düşler Atölyesi yer alıyor. Öğrenim biriminin açılışı için düzenlenen törene, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol, TEGV Mütevelli Heyet Üyeleri Prof. Dr. İlter Turan, Dr.iur.Ender Özeke, Emine Çakıroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Özinci, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, çevre okul yöneticileri ve öğretmenleri, TEGV çalışanları ile veliler, gönüllüler, çocuklar ve basın mensupları katıldı. 

“Gaziosmanpaşa’ya, İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz”

Açılışta konuşan TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol, yeni öğrenim biriminin İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi:

“TEGV olarak, 2023 yılı bitmeden, Cumhuriyetimizin 100. yılında, yeni bir öğrenim birimimizi daha açmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Birimimiz, temel eğitime destek verebilmek için, çalışmalarını, Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kurumlarıyla iş birliği ve eşgüdüm içinde sürdürecektir. Biz, TEGV olarak, her zaman olduğu gibi, çocuklarımızın akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen, mutlu bireyler olarak yetişebilmeleri için, var gücümüzle çalışıyoruz. Çok kısa bir süre önce; 6 Kasım’da, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, TEGV Diyarbakır Bank ABC Öğrenim Birimimizi ve hemen ardından da 18 Kasım’da, Ege Bölgesi’nin ikinci büyük şehri olan Denizli’de, TEGV Ayten–Maksut Çavdar Denizli Öğrenim Birimimizi açtık. Şimdi de 21 Aralık’ta, yani bugün, sizlerleyiz ve hep birlikte, TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Birimimizin açılışını yapıyoruz. TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Birimimizin, bulunduğu ilçe Gaziosmanpaşa’ya, İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.”

“Bilgi toplumu olarak güçlü olabiliriz”

TEGV Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Özinci, törende yaptığı konuşmada çocukları teknolojiyle buluşturmanın önemine değinerek şöyle konuştu:

“Dünyada ileri bir seviyeye gelmek için teknoloji lazım, bilgi toplumu olmamız lazım. Bu şekilde güçlü olabiliriz. Bunun için de ne yapacağız her yerde olan çocuklarımızı eğiteceğiz. Onları eğittiğimiz zaman çocuklarımız teknolojiye yaklaşıyorlar, bilgi toplumu yeteneklerini öğreniyorlar. TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Birimimizi açtığımız için çok mutluyum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

TEGV konteyner kentlerde 15 yeni öğrenim birimini çocuklarla buluşturdu

Gaziosmapaşa Öğrenim Birimi, TEGV’in 2023 yılında kurduğu 3. Sabit, toplamda 18’inci etkinlik noktası oldu. TEGV yıl içerisinde Denizli ve Diyarbakır’da iki sabit birimin açılışını yapmış; deprem bölgesindeki konteyner kentlerde de 15 yeni öğrenim birimini çocuklarla buluşturmuştu. 

Birimin Atölyeleri Sosyal Sorumluluk Projeleri ile Hayata Geçti

TEGV Gaziosmanpaşa Öğrenim Birimi’nde  bulunan Düşler Atölyesi, çocuklara aynı zamanda TEGV Mütevelli Heyet üyesi olan ARUP Mühendisliğin bir hediyesi olarak kuruldu. Çocuklar atölyede sanatsal çalışmalar yaparken, yeni beceriler kazanacak, yeteneklerini geliştirecekler. 

Diğer yandan Birimde bulunan Tasarım-Beceri Atölyesi, Umuda Pedal Derneği’ne mensup bisikletçilerin yaptıkları sürüşlerde açmış oldukları bağış kampanyalarına gelen desteklerle kuruldu. Bu atölyede çocuklar 3D yazıcılar, kalemler, elektronik sensörler, bilgisayarlar ve kodlama kitleri ile teknolojiye adım atacaklar; tasarım odaklı bakış açısı kazanırlarken, gerçek hayatta karşılaşabilecekleri problemlere robotik kodlama ile teknolojik çözümler getirebileceklerini fark edecekler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x