ABD yönetimi niçin İsrail’i sorgusuz destekliyor: Lobilerin harcadığı dolarlar

Odatv Çeviri

Washington’un en etkili lobi gruplarından biri olan Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi için Kongre üyelerinin İsrail gezileri, Meclis’te destek bulmalarında önemli bir rol oynuyor. Her yıl düzinelerce üyeyi sekiz günlük geziler için İsrail’e götürmek üzere milyonlarca dolar harcanıyor.

Bu gezileri kimin finanse ettiği şimdiye kadar büyük ölçüde bir sır olarak kaldı. The Intercept tarafından elde edilen 2019 yılına ait düzeltilmemiş bir vergi dosyasına göre, finansörler, bazıları aile tarafından yönetilen ve aynı zamanda çok çeşitli diğer siyasi ve kültürel gruplara da bağışta bulunan bir dizi büyük vakıf ve kar amacı gütmeyen kuruluştan oluşuyor.

Geziler, AIPAC tarafından kurulan ve ofislerini, yönetim kurulu üyelerini ve hatta logosunun bir kısmını ödünç aldığı bir hayır kurumu olan Amerikan İsrail Eğitim Fonu adlı bir kesit aracılığıyla düzenleniyor.

Diğer vergiden muaf kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi AIEF de her yıl IRS’ye (Amerikan Vergi Dairesi) bağış beyannamesi (Form 990) sunmak zorunda. Ancak bağış yapan kişi ve kurumların isimleri kamuya açık versiyondan çıkarılmaktadır.

Düzenlenmemiş 2019 vergi beyannamesine göre AIEF, sekiz hayırsever grubundan ve aile vakfından milyonlarca dolar aldı. Bunlar Koret Vakfı, Swartz Vakfı, Yahudi Toplumsal Fonu, One8 Vakfı, Charles ve Lynn Schusterman Aile Vakfı, Paul E. Singer Vakfı, Milton Cooper 2013 Revocable Trust ve Hedy Orden’in mülkü.

LegiStorm kamu kayıtları veri tabanına göre, bu bağışçılar 2019 yılında AIEF tarafından desteklenen 129 İsrail gezisinin finansmanına toplam 2,32 milyon dolar katkıda bulunmuştur.

Tüm masrafları karşılanan geziler, AIPAC’ın hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat milletvekillerini sıkı bir şekilde İsrail’in yanında tutması açısından büyük önem taşıyor.

Biden yönetimi ve Kongre üyelerinin çoğu, son beş haftada 12 binden fazla Filistinlinin ölümüne neden olan Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısında İsrail’e destek verirken, bu bağlılık tam anlamıyla sergilenmiş oldu.

Washington DC Arap Merkezi Filistin/İsrail programı başkanı Yousef Munayyer The Intercept’e verdiği demeçte “İsrail’deki kişisel deneyimler kongrede İsrail yanlısı politikalara verilen desteği meşrulaştırmak için sık sık dile getirildiği için bu gezilerin bir etkisi olduğu açık. Bu, ABD-İsrail ilişkilerini yakın tutmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası” dedi.

“İSRAİL’E DESTEKTE GEZİLERİN ETKİSİ VAR”

AIPAC sözcüsü Marshall Wittmann The Intercept’e yaptığı açıklamada, “AIPAC ve AIEF farklı kuruluşlardır ve ilgili tüm hükümet yönergelerine, yönetmeliklerine ve tüzüklerine sıkı sıkıya bağlıdırlar” dedi.

Öte yandan, AIEF konuyla ilgili açıklama talebine yanıt vermedi ve vergi beyannamesinde bağışçı olarak listelenen vakıflardan hiçbiri de açıklama yapmadı.

AIEF bağışçılarından bazıları, İsrail yanlısı amaçların yanı sıra geniş bir yelpazedeki diğer siyasi girişimleri de finanse etmektedir.

AIEF’e 2019 yılında 1,25 milyon dolar veren Paul E. Singer Vakfı, yıllardır ABD’deki muhafazakâr amaçlara üretken bir şekilde katkıda bulunuyor. Milyarder bir yatırım fonu yöneticisi olan Singer, İsrail’in ulusal güvenlik perspektifini ABD’li politikacılara aktaran İsrail yanlısı sert bir düşünce kuruluşu olan Foundation for Defense of Democracies’in (FDD) de en büyük bağışçılarından biri.

2019’da AIEF’e 1,5 milyon dolar veren Charles ve Lynn Schusterman Aile Vakfı, kendisini eğitim, oy kullanma hakları, ceza hukuku ve cinsel yönelim ve doğurganlık hakları gibi ilerici konulara odaklanmış olarak tanıtıyor.

Vakıf aynı yıl içinde aralarında Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD), Orta Doğu’da yabancı dildeki basını izleyen ve önyargı ve yanıltıcı çeviriler nedeniyle eleştirilen Orta Doğu Medya Araştırma Enstitüsü (MEMRI); İslamofobi iddialarına rağmen AIPAC zirvelerinde konuşmak üzere defalarca davet edilen ve itibarını yitirmiş aşırılık uzmanı Steve Emerson tarafından yönetilen Investigative Project on Terrorism ve kendisi de AIPAC’ten ayrılan bir düşünce kuruluşu olan Washington Institute for Near East Policy’nin de bulunduğu bir dizi İslam karşıtı ve İsrail yanlısı grubu da finanse etmiştir.

AIEF’e en fazla bağışta bulunanlar arasında Bay Area merkezli Koret Vakfı (5 milyon dolar), Yahudi Toplumsal Fonu (3,5 milyon dolar) ve emlak kralı Milton Cooper adına kurulan bir vakıf (2,475 milyon dolar) yer almaktadır.

Swartz Vakfı, 1.45 milyon dolar katkıda bulunmuş olup, kurucusu Sidney Swartz, popüler bir iş ayakkabısı ve dış giyim üreticisi olan Timberland Company’nin eski başkanı ve CEO’su olmasıyla dikkat çekmektedir.

Paul E. Singer Vakfı ve Swartz Vakfı da 2022 yılında, AIPAC’a bağlı bir üst kuruluş olan ve İsrail’i eleştiren ilerici adayları destekleyen United Democracy Project’e, o yıla ait ayrıntılı vergi makbuzlarına göre, sırasıyla 1 milyon dolar ve 25.000 dolar bağışta bulunmuştur.

AIPAC VE AIEF’İN İLİŞKİSİ

AIEF’in fon sağlayıcılarından aldığı milyonlarca dolar AIPAC’in İsrail konusunda iki ülke arasında uzlaşma sağlama hedefine gidiyor. LegiStorm’a göre, The Intercept’in vergi kayıtlarına sahip olduğu 2019 yılında AIEF, 14 ayrı tarihte İsrail’e giden 64 Demokrat ve 65 Cumhuriyetçi için gezilere sponsor oldu. Her bir seyahat kişi başına 10.000 dolara mal olabiliyor ve Kongre üyeleri yanlarında üst düzey personel, eş ya da çocuklarını da getirebiliyor.

Bu harcamalar AIPAC’in bazı yaratıcı yasal manevraları sayesinde mümkün olmuş gibi görünüyor. Söz konusu grup AIEF’i kongre gezilerini finanse etmek ve lobicilerin siyasetçileri ücretli yurtdışı gezilerine götürmelerini yasaklayan yolsuzlukla mücadele yasasını baypas etmek için kullanmıştır. Dürüst Liderlik ve Açık Hükümet Yasası, yıllarca nüfuz ticareti yapmak amacıyla politikacılara pahalı hediyeler veren ve lüks gezileri finanse eden Washington’daki lobici Jack Abramoff’un adının karıştığı büyük bir lobicilik skandalına karşılık olarak çıkarılmıştı.

Yasa 2007’de yürürlüğe girdikten sonra, 1990’lardan beri İsrail’e kongre gezilerine sponsor olan AIPAC, 501(c)(3) kuruluşları için lobi gruplarının yasayı aşmak için kullanabileceği bir istisna yaratılması için kampanya yürüttü. Hem 501(c)(3) hem de 501(c)(4) grupları vergiden muaf kar amacı gütmeyen kuruluşlardır, ancak 501(c)(4) grupları (AIPAC dahil) “sosyal yardım” kuruluşları olarak kabul edilir ve kaynaklarının yüzde 20’sinden fazlasını hükümete lobi yapmak için harcamalarına izin verilir.

Kamu yararını savunan Public Citizen adlı kuruluşta hükümet etiği ve kampanya finansmanı konusunda uzman olan Craig Holman, AIPAC’in lobicilik reformunu baltaladığını söyledi.

Holman, “AIPAC, 501(c)(3) kuruluşlarına yönelik kurala başarılı bir şekilde istisna getirdi” dedi. AIEF’in kullanımı “İsrail’e seyahat için Kongre üyelerine para aktarmaya devam etmesine izin verdi” ifadelerini kullandı.

Ayrıca 2007’deki yasanın hazırlanmasında ve tanıtılmasında görev alan Holman, “Aksi takdirde bu seyahatler yasadışı olurdu” diye ekledi.

AIEF ile AIPAC arasındaki karanlık ilişki geçmişte de mercek altına alınmıştı. Holman, AIPAC’ın kongre gezilerini finanse etmek için AIEF’i kullanmaya başlamasından önce, kar amacı gütmeyen kuruluşun 1988 yılında AIPAC’a bağlı bir hayır kurumu olarak kurulduğunu ve muhtemelen vergiden düşülebilir katkılar talep ettiğini söyledi.

2019 yılında Orta Doğu Politikaları Araştırma Enstitüsü, AIEF ve diğer İsrail yanlısı kar amacı gütmeyen kuruluşların geçtiğimiz on yıl boyunca Kongre üyeleri ve çalışanları için yüzlerce geziyi finanse ettiğini ve 10 milyon dolardan fazla masrafı karşıladığını gösteren bir araştırma yayınladı. Hediye seyahat dosyalarının analiz edildiği çalışmada, Kongre üyelerinin 600’e yakın İsrail gezisine katıldıkları ve aralarında şu anki Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steve Scalise (R-La) de olmak üzere birçoğunun birden fazla kez İsrail’e gittiği tespit edildi.

Holman, The Intercept’e verdiği demeçte “Bir kuruluş kamu politikası oluşturma konusunda destek almak için Kongre’de lobi yaptığında, zafere ulaşmanın en etkili yollarından biri hediyeler ve seyahatler yoluyla Kongre üyeleriyle dost olmaktır. Bu, şu anda yoğun bir şekilde istismar edilen bir boşluktur”” dedi.

KONGRE ÇÖPLERİ

Bir zamanlar Meclis’te tartışılmaz bir güç odağı olan AIPAC ve onun çıkarları için çalışan politikacılar, bazı Kongre üyeleri ve Amerikan kamuoyunun ABD’nin İsrail’e verdiği genel desteği sorgulamasıyla birlikte son yıllarda artan eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

AIPAC’ın seçimler, yasama ve askeri harcamalar üzerindeki ağır elinin yanı sıra, Kongre’nin İsrail’e yaptığı ziyaretler de mercek altına alındı.

LegiStorm’a göre AIEF 2019’dan bu yana 144’ü Cumhuriyetçiler, 165’i Demokratlar için olmak üzere 309 İsrail gezisi için toplam 6,1 milyon dolar harcadı. Bu geziler sırasında Kongre üyeleri üst düzey İsrailli siyasetçiler ve güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi, tarihi yerleri gezdi ve İsrail’in bölgeye bakışına uygun bilgilendirme oturumlarına katıldı. Geçmiş geziler, Batı Şeria’yı sembolik olarak yöneten Filistin Yönetimi üyeleriyle zaman zaman yapılan toplantıları da içeriyordu.

Arap Merkezi’nden Munayyer, “Kongre üyeleri için AIPAC, tepede çok önemli bir oyuncu. Bu geziler rutin olarak görülüyor ve AIPAC’in daha partizan bir aktör olarak görülmeye başlamasıyla son 10 yılda daha da tartışmalı hale geldi” dedi.

Demokratlar, ABD’nin İsrail’e verdiği destek konusunda giderek daha fazla bölünüyor ve Obama yönetimi sırasında bu bölünme daha da derinleşti. 2012’den bu yana Demokratlar, İsrail’e verilen koşulsuz yardıma karşı daha güçlü bir duruş sergiliyor ve son zamanlarda İsrail’e Gazze savaşında ateşkes çağrısında bulunuyor.

Bu arada partinin merkezci liderleri de aynı çizgide durdu. Ağustos ayında AIEF destekli bir İsrail gezisinde iki düzine Demokrat’tan oluşan bir heyete liderlik eden Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Hakeem Jeffries (D-N.Y.), partisi içinde ABD-İsrail ilişkilerine yönelik artan eleştiri seslerine karşı çıktı.

Jeffries gezi sırasında düzenlediği basın toplantısında “Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Parti İsrail’in yanında durmaya devam edecek, iki ülke arasındaki özel ilişkiyi yüceltecek ve İsrail’in Yahudi halkı için bir anavatan ve demokratik bir Yahudi devleti olarak var olma hakkını destekleyecektir, nokta, tam nokta” dedi.

Öte yandan AIPAC bu geziyi web sitesinde kutladı ve AIPAC YouTube kanalında doğrudan kameraya çekilmiş, övgü dolu ifadeler yayınladı.

AIPAC gezilerine alternatif olarak, Kongre’nin tek Filistinli Amerikalı üyesi olan Demokrat Partili Temsilci Rashida Tlaib, 2018 yılında Batı Şeria’ya giderek Filistinlilerin İsrail işgali altındaki deneyimlerine odaklanacak bir heyete liderlik etmeye çalışmıştı.

Tlaib o dönemde The Intercept’e verdiği demeçte “Bu ayrışmayı ve bunun bölgede gerçek bir barışa ulaşmamıza nasıl zarar verdiğini görmemizi istiyorum. AIPAC’in bu konuya gerçek ve adil bir bakış açısı getirdiğini düşünmüyorum. Tek taraflı. İsrail’e gösterişli geziler düzenliyorlar ama benim gerçek olduğunu bildiğim tarafı, yani büyükanneme ve aileme orada neler olduğunu göstermiyorlar” ifadelerini kullandı.

Tlaib, İsrail hükümetinin ülkeye girişini yasaklamasının ardından seyahatini iptal etmek zorunda kaldı. Baskılar karşısında İsrail geri adım attı ve Tlaib’in Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar hareketine destek vermemesi koşuluyla seyahati gerçekleştirebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Tlaib, Filistinlilere desteğini ifade ettiği ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştirdiği için Temsilciler Meclisi’nde resmen kınanmıştı. 22 Demokrat üyenin neredeyse tamamı geçtiğimiz seçim döneminde AIPAC’tan para almıştı.

Son haftalarda ABD siyasetindeki İsrail yanlısı etkinin daha fazla mercek altına alınmasına rağmen, Amerikalı siyasetçiler İsrail’e ücretli seyahatleri kabul etmeye devam ediyor. Demokrat Partili New York Valisi Kathy Hochul, 7 Ekim’deki Hamas saldırısının ardından New York UJA-Federasyonu’nun sponsorluğunda İsrail’e gittiği için eleştirilere maruz kaldı.

The Intercept’in haberine göre, yerel bir Yahudi hayırseverlik kuruluşu olan UJA, İsrail’in Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim programını destekleyen gruplara yarım milyon dolardan fazla para gönderdi. Hochul’un ofisi daha sonra, devletin etik incelemesindeki bir gecikmeyi gerekçe göstererek seyahat masraflarını karşılayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x