Sırp çete liderinin öldürülmesi davasında 2 sanık tahliye edildi

İstanbul Mecidiyeköy’de, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Sırp Skaljari Çetesi’nin lideri Jovan Vukotiç’in öldürülmesine ilişkin aralarında örgüt yöneticileri konumunda bulunan Radoje Zıvkovıc ve Milan Vujotıc’in da olduğu 13’ü tutuklu 16 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar cezaevinden getirilirken, 3 tutuklu sanık ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

“KİMSEYİ ÖLDÜRMEDİM”

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan tutuklu sanık Radoje Zıvkovıc tercüman aracılığıyla alınan savunmasında, “İddianamede bana yöneltilen bir suç görmedim. İddianamedeki fotoğraflar bana ait değil. Emniyette polis benden telefonumu açmamı istemişti ama ben açmamıştım. Ben kimseyi öldürmedim. Olaydan bilgim yok. Olayla ilgili bilgim ve dahlim yoktur” dedi.

Ev hapsi uygulanan Sanıklardan Milan Vujotıc ise Türkiye’ye tedavi olmak amacıyla geldiğini, Sırbistan ile alakası olmadığını, Karadağ vatandaşı olduğunu söyledi. Sanıkları tanımadığını belirterek, suçlamaları kabul etmedi.

Sanıklar Ayşe Sipahi ve Niyazi Serkan Altundaşar’ın tahliyesine karar veren mahkeme, diğer sanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

TÜRKİYE ODATV’DEN ÖĞRENDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 16 sanık hakkında “Silahlı suç örgütü kurmak” ve “Tasarlayarak adam öldürmek” suçlaması yapıldı.

Soruşturma dosyasında Risto Mijanovice işkence edildiğini gösteren fotoğraflar da yer aldı.

Odatv Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Can Özçelik, o fotoğraflara ulaştı.

Karadağ vatandaşı olan Risto Mijanovic, 11 Eylül 2020 tarihinde İstanbul Uskumruköy’de bir restorandan kaçırıldı.

Öldürüldükten sonra da doblo bir araçla taşınarak Zekeriyaköy’de uyuşturucu kaçakçısı Zeljko Bojanıc’e ait villanın arkasına gömüldü.

Europol tarafından aranan Sırp çete lideri Zeljko Bojanic, 4 Kasım 2022 tarihinde Zekeriyaköy’deki villada yakalanmıştı.

O tarihte yapılan açıklamada ise kazı çalışmalarında cinayete ilişkin bir bulguya rastlanılmadığını ifade edilmişti.

SAHRTE KİMLİK

Sırp Skaljari çete lideri Jovan Vukotiç’in İstanbul’da öldürülmeden önce sahte kimlikle “İkamet İzin Belgesi” aldığını Odatv ortaya çıkardı.

ÇIPLAK SANDALYEDE ELLERİ BAĞLI

Soruşturma doyasına giren işkence olayına ilişkin fotoğraflar da Sırp yetkililer tarafından gönderildi.

Sırbistan’dan gelen bilgi notunda Risto Mijanovic’e ait fotoğrafların Radoje Zivkovic’ten ele geçirilen flash bellek içerisinde de yer aldığı belirtildi.

Cinayet dosyasına giren fotoğrafların ilkinde işkence yapılarak öldürülen Risto Mijanovic’in çıplak bir şekilde elleri ve ağzı bağlı olarak sandalyede oturduğu görülüyor.

İkinci fotoğrafta ise Zeljko Bojanic’in villasına ait çamaşır odası yer alıyor. Yapılan incelemede Risto Mijanovic’in çıplak şekilde yer aldığı fotoğraftaki yer ile villanın çamaşır odasının aynı oda olduğu tespit edildi.

İkinci fotoğrafta ise yine Kavac örgütü tarafından işkence edilerek öldürülen bir kişi yer alıyor. Vahşice öldürülen kişinin fotoğrafta kafası ve ayaklarının kesildiği görülüyor.

İşkence edildiği anlaşılan kişinin arkasında fotoğraf verenlerden biri Kavac çetesi elemanı. İkinci kişi de aynı çete üyesi Lalic Srdan.

Elleri ve ayakları bağlanmış olan üç kişinin işkenceyle öldürüldüğü anlaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir