‘En temel meselemiz enflasyon’

Nebati, “Şu anda en temel meselemiz enflasyon. Bizler, Türkiye Yüzyılı’nda, ülkemizin her alanda dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alması için durmadan ve yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Küresel düzenin işaret ettiği yöne değil, ülkemizin ihtiyaç ve hedeflerine odaklanarak, Türkiye Ekonomi Modeli’ni hayata geçirdik. 2022 yılında kaydettiğimiz yüzde 5.6’lık büyümeyle G20 ülkeleri arasında da en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduk” dedi.

Küresel ekonomideki gelişmelere dikkat çektiği konuşmasında, konvansiyonel yöntemlerin birçok krizle mücadele etmekte yetersiz kaldığını belirten Bakan Nebati, “enflasyon ile mücadelede gelişmiş ekonomilerin uyguladığı sıkı para politikalarının, dünyayı hızla resesyona ve finansal krizlere doğru sürüklediği, işsizliği körüklediği apaçık ortada” diye devam etti.

BÜYÜME TAHMİNLERİ YÜKSELİŞTE

“Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde uluslararası kuruluşlar, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncellerken, ülkemize yönelik büyüme tahminlerini artırmaya devam ediyorlar. Buna en güncel örnek; asrın felaketi olarak nitelendirilen depremleri yaşamamıza rağmen, Dünya Bankası’nın ülkemize yönelik büyüme beklentisini yukarı yönde güncellemiş olmasıdır” diyen Bakan Nebati şunları söyledi: “EYT’nin, maaş artışlarının ve depremin kamu maliyesi üzerindeki oluşturacağı yükü de göğüsleyecek güce çok şükür sahibiz. Ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alması için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin yeşil dönüşümünde mihenk taşı olan elektrikli aracımız Togg’u yollara çıkardık. Mevcut muhalefetin bize yapamazsınız dediği hangi iş, hangi eser, hangi hizmet varsa çok şükür hepsini tek tek yapmayı başardık. Daha nicelerini de yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir