Avukatlardan İstanbul Barosu önünde protesto: Halkın vekili tutsak edilemez

T24 Haber Merkezi

Avukatlar, İstanbul Barosu önünde Gezi davası tutukluları ve Hatay Milletvekili Can Atalay‘ın tahliye edilmemesini protesto etti. Basın açıklaması yapan avukatlar, Atalay’ın Silivri’den gelen mektubunu da okudu, “Halkın vekili tutsak edilemez” ve “Hatay halkı vekilini istiyor” sloganları atıldı.

Bugün, Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunan Can Atalay’ın 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili olarak seçilmesine rağmen tahliye edilmemesine karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvurunun 5 Ekim’de görüşüleceği açıklanmıştı.

TIKLAYIN | AYM, Can Atalay’ın hak ihlali başvurusunu 5 Ekim’de görüşecek

Adalet için Hukukçular Grubu üyesi Avukat Lale Büyüketek, “Biz genç avukatları olarak inanıyoruz ki anayasanın en büyük uygulayıcısı Anayasa Mahkemesi, hukuku uygulayacak ve kendi içtihatlarıyla bir karar verecek. Böylece de Can Atalay Türkiye İşçi Partisi Hatay milletvekili olarak TBMM’de yerini alacak dedi.

Büyüketek, Atalay’dan gelen mektubu da okudu. Edip Cansever’in Mendilim Kan Sesleri şiirinden kesitler bulunan Atalay’ın mektubunda şu ifadeler yer aldı:

Can Atalay’dan mektup

“Değerli meslektaşlar, sevgili arkadaşlarım ve siz değerli basın emekçileri, merhaba…

Tarihte kötü anlar böyle dönemler hep olur, olmuştur da. Kesin bir can sıkıntısı ile umutsuzluk birleşir ve neredeyse yaprak bile kımıldamaz ama yine tarihte şöyle insanlar vardır; “Dağılmış pazar yerlerine benziyor memleket” derken birden ortaya çıkarlar ve “umutsuzluğu yatıştırıp” yeşertirler. Tıpkı sizin şu anda yaptığınız gibi geleceğimize sahip çıkıyoruz. Silivri’den hepinize sevgi ve selamlarla…”

Atalay’ın mektubunun okunmasının ardından, Av. Umut Yetimoğlu şunları söyledi:

“Canım arkadaşlarım ve meslektaşlarım, yaklaşık 5 aydan beri, gezi davasındaki haksız ve hukuksuzluklara son demek için Hatay milletvekili olarak seçilen meslektaşımız Avukat Can Atalay’ın tahliye edilmesi, yasal haklarının verilmesi, Meclis’te Hatay milletvekili olarak temsil görevini, milletvekili görevini yerine getirmesi için her yerde her zeminde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

22 Eylül 2023 tarihinde ilan edilen Anayasa Mahkemesi listesindeki 5 Ekim 2023 tarihli gündemde, 30. sırada meslektaşımız Can Atalay’ın başvurusunun yer aldığını öğrendik ve 5 Ekim Perşembe günü yani haftaya bugün, Anayasa Mahkemesi, Atalay’ın  başvurusunu görüşecek. Yargılamaya devam edilmesi nedeniyle oluşan hak ihlalinin giderilmesini talep edeceğiz, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğinin tespitini isteyeceğiz. Ayrıca tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle kişiye Güvenliği ve hürriyeti hakkını ihlal edilmesine karar verilmesini bekliyoruz.

Biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye ile ilgili verdiği kararı da göz önünde bulundurarak Anayasa Mahkemesi’nin hukuka uygun şekilde davranıp Can Atalay’ın özgürlüğüne yönelik karar verileceğini tahmin ediyoruz ve düşünüyoruz. Arkadaşlar biz avukatız ve işimiz yalnızca eve ekmek götürmek değil, ülkede kimin başında adaletsizlik varsa onun yanında olmak. Yaşasın adalet, yaşasın özgürlük!”

Av. Önay Alpago ise şunları söyledi:

“Bu akşam burada olan ya da burada olmasa bile kalbini, sevgisini gönderen bütün arkadaşlar adına diyoruz ki, “Can Atalay haksızlığa uğrayan, zulme uğrayan herkese karşı o vekalet görevini yerine getirmiş bir avukattır. Milli iradenin verdiği, Hatay’ın verdiği vekaletname ile onların haklarını ve hepimizin haklarını savunmak için milletvekili seçilmiş bir arkadaşımızdır. Yüzlerce gündür özgürlüğünden mahrum yaşıyor. Ne yazık ki şimdi Biz neden yanındayız Can Atalay’ın? Çünkü o yurttaş olarak da avukat olarak da milletvekili olarak da ne anayasaya uygun ne Anayasa Mahkemesi kararlarına uygun bir şekilde tutsak değil. Bunun sevgisini, bunun kavgasını yüreğinde yaşayan insanlar olarak bütün isyanımızla diyoruz ki çok kısa bir sürede, ekim ayının ilk günlerinde sevgili kardeşimiz aramıza katılacak. Onunla beraber bu meydanlarda sevgiyle şarkılarla türkülerle halaylarla kutlayacağız özgürlüğü.”

TIKLAYIN | Gezi Parkı davasında Kavala ve Atalay’ın da arasında olduğu 5 sanığın cezası onandı; Yapıcı ve Altınay için tahliye kararı verildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x